czwartek, 29 marca 2012

Idealny ekspert zarządzania sytuacją kryzysową

Na początku śmierć w oczach. 200 km na liczniku. Hamulce nie słuchają.

Nowy produkt jest krytykowany za wygórowaną cenę. Konkurencja podkupiła ważnego pracownika. Uczelnia zapowiedziała podwyżkę czesnego.

Należę do pokolenia, które stres i kryzys kojarzyło z przykrym wydarzeniem pojawiającym się od czasu do czasu. Dziś życie w stresie jest codziennością. Kryzys to nowa norma.

Nawet najbardziej inteligentni ludzie mogą w kryzysie popełniać błędy jeżeli nie potrafią opanować stresu.

"Ludzie, którzy wygrają w przyszłości to osoby, które przekują stres w sukces. Ludzie, którzy przemienią trudne okoliczności w szanse," pisze Justin Menkes w książce "Better Under Pressure".

Kryzys zmusza szefa do koncentracji na najważniejszych celach – na tym, co musi zrobić, żeby odnieść sukces.

Menkes jako doradca firmy headhunterskiej Spencer Stuart zebrał ankiety oceniające kwalifikacje 150 kandydatów na prezesów i po analizie wybrał zachowania wyróżniające szefów osiągających najlepsze wyniki.

Po 5 latach badań sporządził listę trzech cech charakteryzujących najlepszych szefów:

1. Realistyczny optymizm

Realizm, optymizm i szansa. Wyjątkowi liderzy potrafią rozpoznać w kryzysie szansę na zmianę. Muszą mieć pasję brania się z rzeczywistością za bary bez lekceważenia zagrożeń. Liderzy biznesu nie boją patrzeć się na słońce, ale robią to w ciemnych okularach.

2. Znalezienie porządku w chaosie

Chaos, porządek, rozwiązanie. To wymaga nie tylko opanowania, jasnego myślenia i dążenia do zespołowego rozwiązania problemu, ale także odwagi w chwili kiedy reputacja, pozycja i los firmy i jej pracowników wisi na włosku.

3. Podporządkowanie się strategicznym celom

Strategia, wizja i misja. Skuteczni szefowie moderują zachowania pracowników w sytuacji kryzysowej tak, żeby wspólnie wypracować konstruktywne propozycje nie tylko na dziś, ale także na przyszłość.

Opanowanie, współpraca w zespole i szybkie rozwiązanie problemu.

Co jeszcze wyróżnia idealnego eksperta zarządzania sytuacją kryzysową? Napisz o tym w komentarzu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Kontakt

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *