piątek, 29 kwietnia 2011

Czy strach jest twórczy

Kreatywna osoba obcuje ze strachem, obawą i niepewnością na co dzień. Mimo dużej "zażyłości" jest to dość napięty związek, gdyż z natury nie przepadamy za strachem, który uważany jest za tzw. "negatywną" emocję.

Unikając przykrych emocji ograniczamy liczbę sytuacji, które wywołują to uczucie. Te sytuacje też uważamy za "negatywne".

Z czasem nie uciekamy już przed samym strachem, ale zaczynamy bać się tego, że się boimy. A potem boimy się, że będziemy się bać dlatego, że się boimy...

Wszystkie emocje mogą mieć pozytywny wpływ na nasze życie. Strach także.

1. Strach ostrzega przed zagrożeniem.

Strach objawia się czasem jako nieuświadomione przeczucie, że coś nam zagraża i pozwala szybciej zareagować. Wszystko co nieznane może być potencjalnym źródłem zagrożenia.

Strach podnosi poziom uwagi i wyczula na zmiany w otoczeniu.

2. Strach pokazuje, że się uczysz.

Jesteśmy tak "zaprogramowani", że WSZYSTKIE zmiany wywołują u nas poczucie niepewności, obawy lub zagrożenia. Pierwszemu uruchomieniu nowego komputera towarzyszy pytanie, "Co zrobię jeśli nie zadziała?" Pierwsza jazda nowym samochodem - nawet najbardziej bezpiecznym - automatycznie podwyższa poziom samokontroli. Pierwsze minuty pobytu w nowym miejscu poświęcamy na rozpoznanie terenu i ocenę ryzyka.

Jeśli chodzi o kreatywność, strach stymuluje do nauki i rozwoju. Jeżeli jest jakaś sfera Twego życia, w której uważasz, że się czegoś uczysz i jeśli nie towarzyszy temu uczucie strachu, obawy czy niepewności, to prawdopodobnie niczego się nie uczysz.

3. Strach pokazuje co jest dla Ciebie ważne.

Strach pokazuje życiowe priorytety. Jeśli na czymś nam nie zależy, podchodzimy do tego obojętnie. Jest to jest. Nie ma, to nie ma. Tylko rzeczy bliskie naszym sercom wywołują emocje - przyjemne i przykre.

Wielu kreatywnym osobom trudno jest określić swoje osobiste i zawodowe priorytety, a w efekcie zdecydować czego oczekują od życia.

Prostą metodą - pozornie nielogiczną - jest znalezienie odpowiedzi na pytanie czego i jak bardzo się boimy. Im większą wagę do tego przykładamy, tym prawdopodobnie jest to dla nas ważniejsze.

4. Strach podtrzymuje twórcze napięcie.

Każdy nierozwiązany problem lub przepaść pomiędzy tym gdzie jesteś i gdzie chcesz być wywołuje napięcie. Im głębsza przepaść, tym większe napięcie i strach. Czasem próbując zmniejszyć to napięcie próbujemy zmienić postrzeganie celu, który chcemy osiągnąć albo nawet rezygnujemy z zadawania sobie stresującego pytania.

Prawdziwie kreatywni ludzie wiedzą, że twórcze napięcie jest nieodłącznym elementem procesu twórczego. To napięcie potrafi wyostrzyć zmysły do tego stopnia, że nawet w czasie snu pojawiają się inspirujące wizje.

Konkluzja

Strach jest normalny. Nienormalne jest kiedy zaczyna kierować naszym postępowaniem. Kiedy więc następnym razem poczujesz strach, zastanów się o czym to uczucie mówi. "Skoro już wiem, dlaczego się boję, co mam teraz ochotę zrobić?"

Czy Twoim zdaniem strach może być twórczy? Napisz o tym w komentarzu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Kontakt

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *