poniedziałek, 31 grudnia 2012

31 najczęściej czytanych artykułów na blogu "112 PR"

Koniec roku to dobry moment na refleksję i podsumowanie.

Oto lista 31 artykułów o zarządzaniu kryzysem i komunikacją kryzysową, które były najczęściej czytane na tym blogu od jego premiery w lipcu 2010 roku. Dla mnie to ciekawe zestawienie, bo wiem o czym pisać w przyszłym roku.

Czy coś mnie zaskoczyło w tym rankingu? Tak. Wysoka pozycja tekstów o zarządzaniu ryzykiem. To to dobry zwiastun, bo skuteczne zarządzanie ryzykiem pomaga zmniejszyć zagrożenie kryzysem.

1. Jak przeprowadzić analizę ryzyka w firmie

2. Kim jest interesariusz?

3. 7 kategorii kryzysów i 88 przykładów

4. Ryzyko czyste lub spekulacyjne

5. Gdzie iść kapitanie, czyli 30 cytatów o kryzysie

6. Dwie definicje ryzyka reputacyjnego

7. 13 pouczających cytatów o błędach

8. Jak ćwiczyć podejmowanie decyzji w kryzysie

9. 4 filary planu komunikacji kryzysowej

10. 10 bolesnych błędów w zarządzaniu kryzysem

11. 9 narzędzi do monitoringu konkurencji

12. Komunikacja w stresie

13. Czas odkurzyć plan kryzysowy

14. 5 etapów strategii zarządzania kryzysem

15. Jak pomagać ofiarom katastrof naturalnych

16. 10 wojennych cytatów o zarządzaniu kryzysem

17. 45 sposobów poprawy komunikacji w pracy

18. Łącznik, mawen i sprzedawca

19. 10 błędów w zarządzaniu zmianą

20. 5 narzędzi kryzysowej komunikacji online

21. 6 poziomów zadawania pytań na szkoleniu kryzysowym

22. Sensowna strategia PR

23. Trzy ćwiczenia antykryzysowe

24. 8 paradoksów kreatywnego zarządzania kryzysem

25. Pytania na stres

26. 9 metod naprawy reputacji

27. ABC PR w kryzysie

28. Empatia w komunikacji kryzysowej

29. 20 pytań do planu kryzysowego

30. Zarządzanie kryzysem i zarządzanie ryzykiem

31. Quiz: Jak zarządzasz konfliktem w zespole

Jakich tematów o zarządzaniu kryzysem i komunikacją kryzysową brakuje Ci na tym blogu? Napisz o tym w komentarzu.

poniedziałek, 24 grudnia 2012

Świąteczne życzenia

Wesołych Świąt Bożego Narodzenia i Szczęśliwego Nowego Roku.

Przychylności wszechświata, siły w ramionach i czystego ognia w sercu, co ogrzeje wszystko wokół Ciebie szczęściem i radością.

Marzeń, o które warto walczyć, radości, którymi warto się dzielić, przyjaciół, z którymi warto być i nadziei, bez której nie da się żyć!

Niech wszystko czego się dotkniesz pomoże w spełnieniu marzeń, a każda najdrobniejsza nawet czynność przybliża Ciebie do bycia najszczęśliwszą i najbardziej uśmiechniętą osobą spośród wszystkich ludzi.

- Bogusław Feliszek, Pressence PR

PS. Bez Ciebie moja praca nie miałaby dla mnie żadnego sensu.


niedziela, 9 grudnia 2012

Komunikacja kryzysowa w planie public relations

Okres przedświąteczny to czas specjalny – ludzie są w pogodnym nastroju, zaaferowani przygotowaniami do Bożego Narodzenia. Kryzysy o tym nie wiedzą.

Kryzys przed Świętami może zaboleć kilka razy mocniej.

Jeśli zajmujesz się świadczeniem usług, sytuacje kryzysowe mogą pojawić się z kilku źródeł – może to być publiczny atak, słowne nieporozumienie lub niewłaściwy dobór słów.

Jeżeli działasz w branży produkcyjnej, źródłem kryzysu może być wadliwy produkt, problemy z dystrybucją lub niewłaściwe standardy i procedury.

Z kryzysami mają do czynienia wszyscy – jednoosobowe firmy i globalne korporacje.

Moje porady dotyczą początkowej fazy zarządzania komunikacją kryzysową – do skutecznego uporania się z całym kryzysem radzę zatrudnić eksperta lub agencję PR z odpowiednim doświadczeniem.

1. Jeśli uznasz, że sytuacja kryzysowa może zaszkodzić reputacji Twojej firmy i media dzwonią z prośbami o komentarz, oto co warto zrobić:

a. Nie odpowiadaj od razu na pytania dziennikarzy. Odbieraj telefony i powiedz, że oddzwonisz za jakiś czas – mogą to być minuty lub godziny, ale staraj się kontaktować jak najszybciej. Unikanie mediów rzadko przynosi dobre efekty – opinia publiczna pomyśli, że jesteś winny lub masz coś do ukrycia, a nie o to przecież chodzi.

b. Porozmawiaj z prawnikiem i/lub zaufanymi doradcami i wspólnie opracujcie treść pierwszego oświadczenia i odpowiedzi na pytania jakie mogą zadać dziennikarze. Jeśli potrzebujesz pomocy, zatrudnij wyspecjalizowaną agencję PR.

c. Nie zezwalaj pracownikom kontaktować się z dziennikarzami.

2. Jeżeli masz kłopot z wadliwym produktem, poproś o radę prawnika co powinieneś i czego nie powinieneś mówić – i odnieś się publicznie do tego, co się stało. Możesz ostrzec klientów przez media i wycofać produkt z rynku. Jeśli sprzedałeś niewiele sztuk towaru, możesz kontaktować się z klientami indywidualnie i zaproponować zwrot pieniędzy lub wymianę produktu na pełnowartościowy.

Najgorsze co możesz robić to zignorować problem i udawać, że nic się nie stało – co doprowadzi do tego, że klienci wynajmą własnych prawników, którzy dokładnie zbadają sprawę i zainteresują tym media. Z małej chmury spadnie duży deszcz – coś, co dzięki sprawnej komunikacji można było załatwić prawie "od ręki" zamieni się nagle w ogromny problem.

3. Jeżeli powiedziałeś coś niestosownego komuś kto poczuł się tym urażony i skarży się w mediach, przeproś go bezpośrednio (nie przez media). To zwykle kończy sprawę – ludzie po prostu chcą być wysłuchani i traktowani z szacunkiem.

Jeśli sprawa nadal jest podsycana w mediach, skontaktuj się z agencją PR lub firmą specjalizującą się w komunikacji kryzysowej. To nie jest pora na uniki i grę na czas – eksperci PR pomogą przygotować klarowne komunikaty oraz plan opanowania kryzysu i redukcji strat.

4. Jeśli ktoś z Twoich pracowników publicznie powiedział komuś coś niewłaściwego, przygotuj komunikat wyjaśniający dlaczego jest to sprzeczne z firmową polityką komunikacji i jak został za to ukarany. Jeżeli po tym wypadku zmieniłeś coś w zasadach komunikacji, wyjaśnij na czym polegają zmiany.

Jak powiedziałem wcześniej, to tylko kilka wstępnych porad, ale jak pokazuje doświadczenie to właśnie w początkowej fazie kryzysu popełnia się najwięcej błędów w komunikacji i najwięcej za nie płaci.

Mam nadzieję, że nie będziesz potrzebować tych informacji, ale dobrze wiedzieć co robić kiedy wybuchnie kryzys. Przekaż je każdemu kto – Twoim zdaniem – może ich potrzebować.

Zobacz też "Jak opracować plan komunikacji kryzysowej".

Kontakt

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *